Narzędzia oceny atrakcyjności parków - w nowej publikacji naukowej pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej

Wieloletnia współpraca pracowników naukowych Instytutu Gospodarki Przestrzennej z naukowcami z Politechniki Łódzkiej oraz praktykami z Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego pozwoliła na kwantyfikację oceny atrakcyjności parków w Łodzi. Autorami publikacji zatytułowanej "AHP and TOPSIS as methods assessing the attractiveness of urban parks: The case of Lodz, Poland" są dr hab. Marcin Feltynowski, prof. UŁ, dr Agnieszka Rzeńca, dr inż. arch. Wiktor Wróblewski oraz mgr Piotr Rzeńca.

Publikacja wskazuje na istotną rolę parków w kreowaniu klimatu miasta, jak również podnoszeniu jakości życia mieszkańców. Badacze przy użyciu metod wielokryterialnej analizy decyzyjnej, próbowali wskazać park odznaczający się największą atrakcyjnością na obszarze miasta Łodzi. Do tego celu wykorzystano miary, pozwalające na ocenę atrakcyjności parków, skupiające się na ich dostępności, potencjale otoczenia, wyposażeniu dostępnym w przestrzeni parkowej, czy zaangażowaniu społeczności lokalnej w rozwój parku poprzez środki  budżetu obywatelskiego przeznaczane na ten cel. Do oceny atrakcyjności wykorzystane zostały dwa narzędzia, to jest: wielokryterialna metoda hierarchicznej analizy problemów decyzyjnych (AHP) oraz technika ustalania kolejności preferencji na podstawie podobieństwa do rozwiązania idealnego (TOSIS). Przeprowadzone badania pozwoliły wskazać, że większą atrakcyjnością odznaczają się mniejsze parki zlokalizowane w centrum miasta, niż duże parki usytuowane poza granicami kolei obwodowej Łodzi. Zaproponowane metody możliwe są do zastosowania w zarządzaniu przestrzenią każdego miasta, a ich modyfikacja może odbywać się poprzez rozbudowywanie palety wskaźników wykorzystywanych w ocenie atrakcyjności.

Artykuł w formie cyfrowej można pobrać ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego dedykowanej czasopismu European Spatial Research and Policy. Dodatkowo publikacja dostępna jest na stronach Repozytorium Uniwersytetu Łódzkiego, jak również na platformie ResearchGate.